Home / En Yeni Taşeron İşçi Haberleri / Gündemdeki Taşeron İşçi Haberleri

Gündemdeki Taşeron İşçi Haberleri

4D Nedir? 4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D, işçilerin belirli alanlardaki işlere katılarak hizmet vermesi ve bu konuyla ilgili oluşturulan mevzuatı kapsamaktadır. 4D belirli işçi kadrolarından oluşur. Taşeron işçiler 4D işçi kadrosuna örnek olarak verilebilir. Bu konuyla ilgili 4D dışında 4A, 4B, 4C mevzuatları da vardır. Bu konuda daha doğru bilgilere sahip olunması amacıyla sizler için 4D nedir, 4D işçi kadrosu ne demek, özlük hakları nelerdir detayları ile derledik.

4D işçi kadrosu Türkiye’de de çeşitli işlere ve etkinliklere katılarak sıklıkla duyulmaktadır. Kadro oldukça geniş çaplı bir alana sahiptir. Kanun yoluyla 4D kadrosuna dair işçi kadrosu, özellikleri, özlük hakları belirlenmektedir.

4D Nedir?

4D süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan işçilerin geçici işlerine denmektedir. A, B ve C fıkralarında belirtilenlerin dışında kalırlar. Mevzuatı gereğince sürekli olan işçi kadrolarından belirsiz bir durumları mevcuttur.

Çalışmanın sözleşmesi süreli olarak yapılır. Sözleşme süresi bittiğinde işçinin de çalışması süresi sonlanır. Geçici iş olmasının nedeni sözleşmenin süreli olarak yapılmasıdır.

Sürekli işçi kadroları ile birlikte çalışabilirler. Kampanyalar, mevsimlik işler, orman yangınıyla mücadele hizmetleri, kamu alanlarında geçici alanları kapsamaktadır.

4D İşçi Kadrosu Ne Demek, Özlük Hakları Nelerdir?

4D işçi kadrosu demek; geçici işte çalışan işçi sözleşmesinin süreli olarak yapıldığı sadece belirli haklara sahip sürekli işçilerle de çalışabilen geçici işçi kadrosu anlamına gelmektedir. Bu işçi kadrosunun özlük hakları 4587 sayılı iş kanunu ve 657 sayılı kanuna göre belirlenmektedir.

4D işçi kadrosunun özlük hakları şöyle sıralanmaktadır:

Yıllık ücretli izin hakkı

Kıdem tazminatı alabilme hakkı

Haftalık çalışma saatleri belirlidir

Hamile kadınlara doğum izni hakkı

İzin haklarında mazeret izni de yer almaktadır

Erkek olan işçiler baba olduğunda 5 gün boyunca ücretli izin kullanabilirler

Vefat durumunda ölüm izni alınmaktadır

Engelli çocuğu olan işçiler izin kullanabilmektedirler

Gündemde yer alan, taşeron işçilere dair her şey hakkında bilgi sahibi olmak için Gündemdeki Taşeron İşçi Haberleri başlığımızı takipte kalın.

About iga

Check Also

Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Alımı

enyenitaseroniscihaberleri.com – Tarım ve Orman Bakanlığı KPSS’siz personel alıyor: Başvurmak için en az ilkokul mezunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.